Anxiolytika – léky nasazované na úzkost (anxietu). Mimo jiné se jejich účinku využívá při léčbě fobií a obsedantně kompulzivní poruchy.
Úzkost lze označit jako běžnou lidskou emoci. Pokud se však projeví natolik neúnosně, že omezuje život člověka, bavíme se o úzkostné poruše.
Do úzkostných poruch řadíme podle MKN-10:
fobické úzkostné poruchy
jiné úzkostné poruchy
obsedantně kompulzivní poruchu
Jedná se o relativně bezpečnou skupinu léčiv a vedlejší účinky nebývají drastické.
Za nejznámější a nejpředepisovanější se považují tzv. benzodiazepiny. Ty mají jistou výhodu, nastupují poměrně rychle, ale ovšem jedno velké mínus: Nemohou se brát dlouhodobě. Vzniká na nich totiž závislost.
Paní doktorka Hana Kučerová v rozhovoru Jeronýma Janíčka uvedla: „Benzodiazepiny fungují v mozku na stejných receptorech a na stejných okruzích jako alkohol. Takže ta závislost má charakter alkoholové závislosti.“
Zároveň u dlouhodobého užívání benzodiazepinů hrozí ztráta původní intenzity působení (nárůst tolerance). Odvykání nejprve konzultuje s lékařem a snižujte dávky benzodiazepinu pomalu!
V závažnějších případech se na začátku léčby nasazuje benzodiazepin, aby se pacientovi krátkodobě a rychle ulevilo. Psychiatr však musí vymyslet další řešení, vhodnější pro delší užívání (převážně antidepresiva SSRI a SNRI). Ty se většinou nasazují současně s benzodiazepiny.
Uvědomme si, že anxiolytika benzodiazepinových typů úzkostnou poruchu nevyléčí, nemocnému se nasazují pouze v určitých situacích (např. strach z lékařského zákroku, zde se vpravují do těla injekčně ultrakrátce působící benzodiazepiny), nebo pro „počáteční zklidnění“. Právě antidepresiva mají za úlohu pokračovat ve farmakoterapii dále.
Ideální postup tedy vypadá nějak takto: Psychiatr nasazuje anxiolytikum a současně antidepresivum. Anxiolytikum se postupně vysazuje a antidepresivum se ponechává.
Samozřejmě, jedná se pouze o modelovou situaci, průběh medikace stanovuje lékař na základě mnoha aspektů.
V současnosti první volba u léčby úzkosti znamená antidepresivum, takže se s anxiolytikem nemusíte setkat. Jak již bylo zmíněno, primární úkol anxiolytika není uzdravovat, spíše tlumit.