Search
Close this search box.

Anxiolytika – léky nasazované na úzkost (anxietu). Mimo jiné se jejich účinku využívá při léčbě  fobií a obsedantně kompulzivní poruchy.

 

Úzkost lze označit jako běžnou lidskou emoci. Pokud se však projeví natolik neúnosně, že omezuje život člověka, bavíme se o úzkostné poruše.

Do úzkostných poruch řadíme podle MKN-10:

  • fobické úzkostné poruchy

  • jiné úzkostné poruchy

  • obsedantně kompulzivní poruchu

Jedná se o relativně bezpečnou skupinu léčiv a vedlejší účinky nebývají drastické.

Za nejznámější a nejpředepisovanější se považují tzv. benzodiazepiny. Ty mají jistou výhodu, nastupují poměrně rychle, ale ovšem jedno velké mínus: Nemohou se brát dlouhodobě. Vzniká na nich totiž závislost.

Paní doktorka Hana Kučerová v rozhovoru Jeronýma Janíčka uvedla: „Benzodiazepiny fungují v mozku na stejných receptorech a na stejných okruzích jako alkohol. Takže ta závislost má charakter alkoholové závislosti.“

Zároveň u dlouhodobého užívání benzodiazepinů hrozí ztráta původní intenzity působení (nárůst tolerance). Odvykání nejprve konzultuje s lékařem a snižujte dávky benzodiazepinu pomalu!

V závažnějších případech se na začátku léčby nasazuje benzodiazepin, aby se pacientovi krátkodobě a rychle ulevilo. Psychiatr však musí vymyslet další řešení, vhodnější pro delší užívání (převážně antidepresiva SSRI a SNRI). Ty se většinou nasazují současně s benzodiazepiny.

Uvědomme si, že anxiolytika benzodiazepinových typů úzkostnou poruchu nevyléčí, nemocnému se nasazují pouze v určitých situacích (např. strach z lékařského zákroku, zde se vpravují do těla injekčně ultrakrátce působící benzodiazepiny), nebo pro „počáteční zklidnění“. Právě antidepresiva mají za úlohu pokračovat ve farmakoterapii dále.

Ideální postup tedy vypadá nějak takto: Psychiatr nasazuje anxiolytikum a současně antidepresivum. Anxiolytikum se postupně vysazuje a antidepresivum se ponechává.

Samozřejmě, jedná se pouze o modelovou situaci, průběh medikace stanovuje lékař na základě mnoha aspektů.

V současnosti první volba u léčby úzkosti znamená antidepresivum, takže se s anxiolytikem nemusíte setkat. Jak již bylo zmíněno, primární úkol anxiolytika není uzdravovat, spíše tlumit.

Facebook
Twitter
LinkedIn
e-mail

Než toto okno zavřete

Článek, jenž právě čtete, jsme vytvořili ve svém volném čase. Pro všechny, bez žádné výjimky.

Za svou práci nedostáváme zaplaceno, nepoužíváme reklamy a neexistuje u nás placený obsah.

Můžete nám však prokázat laskavost tím, že níže zadáte svůj e-mail. Nebudeme Vám posílat reklamu, nýbrž upozornění na další články a aktuality. To nám umožní získávat od čtenářů zpětnou vazbu.