Search
Close this search box.

Přestože jsem převážně posluchač vážné hudby, David Stypka mě dostal. Pokud Davida Stypku & Bandjeez neznáte, možná budete překvapeni jedinečností jejich práce.

 

Krátká biografie:

„David Stypka se narodil 21. července 1979 v obci Dobrá u Frýdku-Místku. Ačkoliv se hudbě věnuje už od mala, původně se živil novinařinou.

Roku 2011 vznikla kapela David Stypka & Bandjeez. Postupně se David Stypka dostává do popředí. Za život obdržel různé ceny a s Bandjeez vydal několik alb.

Bohužel, další skvělé písně už od Davida Stypky neuslyšíme. 10. ledna 2021 umírá na rakovinu slinivky spojenou s COVIDEM-19.“

Upřímně, skladby pana Stypky se popisují velice těžko. Jedná se o díla obsahující až filozofické texty a mnoho lidí si láme hlavu nad významem slov.

Rozluštit spletitou mluvu a celkem neurčitý jazyk bývá poměrně oříšek, ale nutí nás o umění přemýšlet hlouběji a nalézt si klíč k porozumění. Dovolím si ovšem tvrdit, že Stypkovu hudební řeč dokáže zpracovat a definovat záměr (alespoň domnělý) kdokoliv.

Nesporně nejznámější píseň „Dobré ráno, milá“ nazpíval se zpěvačkou Ewou Farnou. Videoklip čítá na YouTube přes 17 milionů zhlédnutí, což značí velikou oblíbenost. Skvostný text a chytlavá melodie laděná do pop-rocku zviditelnila Davida Stypku a přinesla nové fanoušky:

Mým nejoblíbenějším počinem zůstává „O lítání“:

Talentu Davida Stypky si povšimli filmaři, a tak skupina Badjeez například vytvořila „Kříž“ pro snímek „Úsměvy smutných mužů“:

Připojím část jedné recenze, jež dobře shrnuje Stypkovu hudbu:

„Stypka dovedl vtáhnout posluchače do nitra písní a obmotat ho příběhy a slovy, kterým rozuměl každý, i když často jen v rovině pocitů. Jeho univerzálnost byla fascinující, přesto, nebo možná proto, že nešlo o podbízivý pop, ale silně osobité rockové skladby.“ – Jan Vedral

Autor úvodní fotografie: Radek Drbohlav

Facebook
Twitter
LinkedIn
e-mail

Než toto okno zavřete

Článek, jenž právě čtete, jsme vytvořili ve svém volném čase. Pro všechny, bez žádné výjimky.

Za svou práci nedostáváme zaplaceno, nepoužíváme reklamy a neexistuje u nás placený obsah.

Můžete nám však prokázat laskavost tím, že níže zadáte svůj e-mail. Nebudeme Vám posílat reklamu, nýbrž upozornění na další články a aktuality. To nám umožní získávat od čtenářů zpětnou vazbu.