Search
Close this search box.

V dnešní době psychologie zasahuje snad do všech částí našeho života a zajímá se o ní stále více lidí. Zájem o služby psychologů roste, ale je více možností, za kým zajít, pokud nechceme řešit potíže se školními psychology nebo přáteli, případně se jenom chceme dozvědět něco více o sobě. 

 

Přímou prací s lidmi a jejich potížemi se zabývá klinická psychologie. Klinický psycholog se nachází někde mezi psychiatrem a psychologem. Zná příčiny v mysli, tak v těle, může tedy stanovit diagnózu, ale nemůže předepsat léky. Často právě k němu zajdete na doporučení praktického lékaře či psychiatra, ač se k němu může vydat kdokoli, komu se začíná život vymykat z rukou. Obvykle prodělal i psychoterapeutický výcvik, takže po prvním informačním setkání vám může nabídnout i psychoterapii. 

Psychoterapie potřebuje více času, než ostatní služby, protože zabírá nejširší okruh z klientova života. Závisí také na vztahu s terapeutem, který je dost často založen jen na osobních sympatiích, proto se nebojte terapeuta změnit, pokud si nerozumíte. Úspěšná terapie by měla být srozumitelná a otevřená. Může probíhat různě:

  • psychoanalytická 

 Prozkoumává minulost klienta, proto zabere více času. V jejím duchu probíhají skupinové terapie. Skupiny jsou složené, aby spolu lidé vycházeli a sdíleli podobný zájem. Zkušenosti ostatních leckdy mohou pomoci nebo naopak.

  • Kognitivně behaviorální terapie (KBT)

            Zaobírá se určitými situacemi, snaží se skrz expoziční terapii jí postupně provést klienta a pozměnit jeho vnímání a myšlenkový proces, aby situaci zvládl. Většinou se používá při fobiích, úzkostných poruch a narodíl od psychoanalytické je časově omezena.

  • Gestalt terapie 

Založena na idei souladu těla a mysli. Jinými slovy na jejím konci by chování člověka mělo odpovídat jeho myšlenkám a emocím. 

Pokud potřebujeme jenom rychlou radu nebo si nejsme jistí terapií, je zde poradenství. Jde o něm mluvit jako o předstupni terapie, podobá se spíše obvyklému rozhovoru o čemkoli potřebujete, od obchodních problémů po vztahy. Můžete přijít jednou nebo se objevit jednou za půl roku, ale hlubší rozbor nečekejte. Spíše se soustředí na tady a teď, jeden problém a jeho možný důvod v minulosti. 

 V posledních letech se také rozvinul coaching nebo koučink. Nezabývá se minulostí, jeho hracím polem je pouze přítomnost a budoucnost. Nabídne podporu a vytvoří s Vámi plán, jak dosáhnout určitého cíle. Na rozdíl od poradce hledá řešení zároveň s Vámi, rozvíjí. Lze ho rozdělit podle oblasti, jíž se věnuje, buď profesní nebo osobní. Neanalyzují, jenom se snaží posunout kupředu. 

  Sice jsem psala o  potížích, ale asi není správný čas pro nastoupení nebo vyzkoušení terapie, poradenství nebo koučinku. I když možná naše problémy vypadají nicotně, zamyšlení nad nimi s profesionálem nás posune kupředu a rozhodně zlepší i ostatní části našeho života. Nebo naopak určí, kam chceme, aby se ubíral. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
e-mail

Než toto okno zavřete

Článek, jenž právě čtete, jsme vytvořili ve svém volném čase. Pro všechny, bez žádné výjimky.

Za svou práci nedostáváme zaplaceno, nepoužíváme reklamy a neexistuje u nás placený obsah.

Můžete nám však prokázat laskavost tím, že níže zadáte svůj e-mail. Nebudeme Vám posílat reklamu, nýbrž upozornění na další články a aktuality. To nám umožní získávat od čtenářů zpětnou vazbu.