Elektrošoky. Tak se chybně nazývá elektrokonvulzivní terapie. Řadí se mezi hlavní léčebné metody psychiatrie. Nebezpečná? Ani ne. Dovolte mi se podrobněji rozepsat.

 

Většinou ji absolvují pacienti s těžkými depresemi, schizofrenií, mániemi, ale i lehčími formami duševních nemocí, u kterých se dostatečně neprojevila farmakoterapie (léky), nebo se její účinky nedostavily.

ECT (zkratka elektrokonvulzivní terapie) zkreslují nejrůznější filmy, v nichž se ukazuje spíše jako mučící technika. Dnešní znalosti lékařům umožňují provést ECT naprosto bezbolestně.

Ročně ECT podstoupí zhruba milion lidí, přičemž účinnost této léčby je značně vysoká.

Vraťme se ovšem na začátek. Psychiatrie ECT používá od 30. let 20. století. Traduje se, že první aplikaci provedli Italové Ugo Cerletti a Carl Bini na nemocného s katatonní schizofrenií, dávno před objevením psychofarmak.

Jejich pozdější nástup utlumil ECT, navrací se od poloviny 80. let 20. století.

I elektrokonvulzivní terapie se stala cílem antipsychiatrického hnutí (60. léta 20. století), kdy celá psychiatrie zažívala těžké chvíle. Proto mají někteří lidé zbytečné předsudky. Přitom se jedná o bezpečnou léčbu.

Název nám prozrazuje její podstatu – stimulace mozku elektrickým proudem.

Přestože ECT občas napadají kritici za dosud neznámý princip, prokazatelně funguje.

Za dávnou minulost lze označit ECT bez anestezie. Dnes je u výkonu přítomen mimo psychiatra a dalšího personálu anesteziolog. Ten uvede pacienta do celkové krátké anestezie s tzv. myorelaxací tlumící svalové spazmy.

Prostřednictvím elektrod přiložených nejčastěji na spánky do těla přístroj vpravuje přerušovaný proud (ultrakrátké pulzy). Jde vlastně o umělé vyvolání epileptického záchvatu.

Každá léčba přináší vedlejší účinky. Dříve se místo tzv. ultrakrátkých pulzů používal sinusový proud (50 Hz) ze sítě. Ten ovšem na rozdíl od ultrakrátkých pulzů působí neurotoxicky. Čímž lze způsobit poškození nervového systému.

Vážnější problémy tedy běžně nenastávají. Nejčastěji se obecně uvádí dva vedlejší účinky:

  • bolesti hlavy

  • poruchy krátkodobé paměti

Zřejmě jste se vyděsili při přečtení druhého bodu. Žádný strach. Elektrokonvulzivní terapie Vás rozhodně nezbaví charakteru a „nevygumuje mozek“. Maximálně poztrácíte drobné útržky, naučené pracovní postupy a další informace uložené v dlouhodobé paměti zůstávají.

Facebook
Twitter
LinkedIn
e-mail

Než toto okno zavřete

Článek, jenž právě čtete, jsme vytvořili ve svém volném čase. Pro všechny, bez žádné výjimky.

Za svou práci nedostáváme zaplaceno, nepoužíváme reklamy a neexistuje u nás placený obsah.

Můžete nám však prokázat laskavost tím, že níže zadáte svůj e-mail. Nebudeme Vám posílat reklamu, nýbrž upozornění na další články a aktuality. To nám umožní získávat od čtenářů zpětnou vazbu.