Suita Planety je jedním z nejslavnějších hudebních děl skladatele Gustava Holsta. Tato suita se skládá ze sedmi částí, z nichž každá je pojmenována po jedné planetě sluneční soustavy (chybí pouze Země).

Holst se při psaní těchto skladeb inspiroval nejen astronomií, ale i astrologií či mytologií. Planety měly premiéru v roce 1918 a téměř okamžitě získaly obrovskou popularitu. Skladby byly složeny v období hned po první světové válce, a lidé rádi na chvíli zapomněli na zlé vzpomínky z války a ztratili se v překrásných hudebních tónech vesmíru. 

Každá část suity Planety je charakteristická svým vlastním specifickým „poselstvím“ a samozřejmě stylem hudby. První část, Mars, je zvěstovatelem války, a je plná dramatických rytmů a temných tónů. Druhá část, Venuše, zvěstovatelkou míru, tóny jsou klidné a melodické. Třetí část, Merkur, „okřídlený posel“, je rychlá, ale zároveň lehká. Čtvrtá část, Jupiter, má přinášet radost a veselí, a obsahuje velkolepé melodie. Pátá část, Saturn, zvěstovatel stáří, je pomalá a vážná s hlubokými tóny. Šestá část, Uran – „kouzelník“ je neobvyklá a tajemná s neobvyklými harmoniemi. Sedmá a poslední část, Neptun – „mystik“, je klidná a tichá skladba s několika zvuky sboru.

Holstova suita Planety se stala jedním z nejpopulárnějších děl 20. století. Je to skvělý příklad toho, jak hudba může být inspirativní a emocionálně působivá.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
e-mail

Než toto okno zavřete

Článek, jenž právě čtete, jsme vytvořili ve svém volném čase. Pro všechny, bez žádné výjimky.

Za svou práci nedostáváme zaplaceno, nepoužíváme reklamy a neexistuje u nás placený obsah.

Můžete nám však prokázat laskavost tím, že níže zadáte svůj e-mail. Nebudeme Vám posílat reklamu, nýbrž upozornění na další články a aktuality. To nám umožní získávat od čtenářů zpětnou vazbu.